Results For
Butte 100 MTB Race

Butte, MT 59701
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2021 2019 2018 2017 2016 2015 2014
Result Set --- Select Results --- Butte 100 Pro/Open
Butte 100
Butte 100 Singlespeed
Butte 100
Butte 50 Pro/Open
Butte 50
Butte 50 Singlespeed
Butte 50
Sorini 25 Open
Sorini 25
Sorini 25 Singlespeed
Sorini 25
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Butte 100 Pro 1/2
Butte 100
Butte 100 Open/3
Butte 100
Butte 100 SS Pro/1/2 and Open/3
Butte 100
Butte 50 Pro 1/2
Butte 50
Butte 50 Open/3
Butte 50
Butte 50 SS Pro/1/2 and Open 3
Butte 50
Butte 25
Sorini 25
Butte 25 Singlespeed
Sorini 25
Butte 25 Tandem
Sorini 25
Butte Test
Butte 100
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Butte 100 Pro 1/2
Butte 100
Butte 100 Open/3
Butte 100
Butte 100 SS Pro/1/2 and Open/3
Butte 100
Butte 50 Pro 1/2
Butte 50
Butte 50 Open/3
Butte 50
Butte 50 SS Pro/1/2 and Open 3
Butte 50
Butte 25
Sorini 25
Butte 25 Singlespeed
Sorini 25
Butte 25 Tandem
Sorini 25
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Butte 100 Pro 1/2
Butte 100
Butte 100 Open/3
Butte 100
Butte 100 SS Pro/1/2 and Open/3
Butte 100
Butte 50 Pro 1/2
Butte 50
Butte 50 Open/3
Butte 50
Butte 50 SS Pro/1/2 and Open 3
Butte 50
Butte 25
Sorini 25
Butte 25 Tandem
Sorini 25 Tandem
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Butte 100
Butte 100 Pro 1/2
Butte 50
Butte 50 Pro 1/2, Butte 50 Open/3 , Butte 50 SS
Butte 25
Butte 25
Butte 25 Hand Cyclist
Butte 25 Hand Cyclist
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Butte 100 Pro 1/2
Butte 100 Pro 1/2
Butte 100 Open/3
Butte 100 Open/3
Butte 100 SS
Butte 100 SS
Butte 50 Pro 1/2
Butte 50 Pro 1/2
Butte 50 Open/3
Butte 50 Open/3
Butte 50 SS
Butte 50 SS
Butte 25
Butte 25
Butte 25 Hand Cyclist
Butte 25 Hand Cyclist
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Butte 50
Butte 50
Butte 100
Butte 100
Participant Lookup & Tracking
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Participant Name    City             Bib Number Gender Age Chip Time   Age Group 
===== =================== ================ ========== ====== === =========== ========= 
1     Max Kluck           Butte            117        M      16  8:57:16.02  M overall 
                                                                             M 0-19    
2     Carter Hall         Bozeman          113        M      24  9:19:16.11  M overall 
                                                                             M 20-49   
3     Rose Grant          Columbia Falls   170        F      38  9:28:04.95  F overall 
                                                                             F 20-49   
4     Daniel Dean Mazza   Missoula         109        M      28  9:50:11.67  M overall 
                                                                             M 20-49   
5     Adam Farabaugh      BOZEMAN          103        M      32  9:56:13.03  M overall 
                                                                             M 20-49   
6     Josh Tostado        Fairplay         101        M      45  10:01:08.39 M overall 
                                                                             M 20-49   
7     Dan McAllister      Kalispell        106        M      36  10:02:30.98 M 20-49   
8     Mark Egge           Bozeman          148        M      34  10:10:33.60 M 20-49   
9     Peter Leclaire      Missoula         127        M      38  10:52:10.57 M 20-49   
10    Trevor Eccles       Whitefish        119        M      41  10:53:55.23 M 20-49   
11    Kevin Roeder        Kalispell        107        M      38  11:19:49.24 M 20-49   
12    Sean Murphree       MissoulaMissoula 155        M      16  11:26:22.01 M 0-19    
13    William Knudsen     Spokane          124        M      43  11:35:53.13 M 20-49   
14    Scott Doherty       Missoula         151        M      48  11:39:11.93 M 20-49   
15    Fr Kirby Longo      Missoula         146        M      31  11:39:18.53 M 20-49   
16    Michael Voth        Denver           138        M      27  11:41:54.18 M 20-49   
17    William Snider      Helena           134        M      54  11:42:11.07 M 50-99   
18    Lane Seeley         Edmonds          158        M      49  11:45:58.76 M 20-49   
19    Joe Hamilton        Helena           157        M      44  12:23:32.87 M 20-49   
20    Dave Wilding        Idaho Falls      131        M      50  12:30:45.01 M 50-99   
21    Caleb Uerling       Butte            141        M      29  12:38:27.81 M 20-49   
22    Luke Sykora         VANCOUVER        140        M      29  12:38:29.34 M 20-49   
23    Steve Sevilla       Missoula         153        M      46  12:48:02.50 M 20-49   
24    Mike Critz          Eagle            120        M      49  12:52:21.92 M 20-49   
25    Kenneth Jones       Garden CityBoise 114        M      52  12:52:22.98 M 50-99   
26    Christopher Haskell Missoula         154        M      41  13:10:42.83 M 20-49   
27    Michael Coil        Layton           147        M      41  13:19:45.35 M 20-49   
28    Genevieve Thomas    Whitefish        159        F      39  13:22:50.30 F overall 
                                                                             F 20-49   
29    John Stillwagon     Butte            116        M      49  13:28:56.30 M 20-49   
30    Seth Arens          Salt Lake City   125        M      42  14:00:14.63 M 20-49   
31    Mark Schmude        Ann Arbor        115        M      42  14:16:21.53 M 20-49   
32    Jamie Ritter        Butte            160        F      28  14:21:42.83 F overall 
                                                                             F 20-49   
33    Bart Laresn         Idaho Falls      166        M      56  14:30:12.43 M 50-99   
34    Chris Bessler       Golden           128        M      29  DNF                   
35    Jennifer Higgins    Bozeman          139        F      37  DNF                   
36    Eric Greenberg      Whitefish        110        M      56  DNF                   
37    Maxx Hackett        Liberty Lake     129        M      34  DNF                   
38    Jenna Hernandez     Spokane          137        F      27  DNF                   
39    Jeffery Banks       Idaho Falls      123        M      58  DNF                   
40    Tommy Schubert      manhattan        111        M      28  DNF                   
41    Hannah Riedl        Helena           169        F      30  DNF                   
42    Brian Elliott       Clancy           118        M      36  DNF                   
43    Rick Gulan          Helena           171        M      46  DNF                   
44    Nate Stillwagon     Boise            126        M      39  DNF                   
45    Jean-Marc Deschamps Missoula         135        M      44  DNF                   
46    Arden Pete          Spokane          145        M      47  DNF                   
47    Andy Coil           Helena           150        M      42  DNF                   
48    Cal Boyle           Helena           164        M      49  DNF                   
49    Jim Liddle          Idaho Falls      149        M      51  DNF                   
50    Craig GOODMANSEN    KIRKLAND         161        M      51  DNF                   
51    Darrell Schwartz    Kalispell        162        M      30  DNF                   
52    Mike Jorde          Idaho Falls      165        M      52  DNF                   
53    Craig Farnsworth    Santaquin        122        M      49  DNF                   
54    Robert Bristol      Butte            167        M      64  DNF                   
55    David Cornes        Bozeman          168        M      34  DNF                   
56    Michael Elliott     Helena           133        M      40  DNF                   


Top Male Finisher - Overall
Place Name              Bib Age Overall Gender Location       Time        
===== ================= === === ======= ====== ============== =========== 
1     Max Kluck         117 16  1       M      Butte MT US    8:57:16.02  
2     Carter Hall       113 24  2       M      Bozeman MT US  9:19:16.11  
3     Daniel Dean Mazza 109 28  4       M      Missoula MT US 9:50:11.67  
4     Adam Farabaugh    103 32  5       M      BOZEMAN MT US  9:56:13.03  
5     Josh Tostado      101 45  6       M      Fairplay CO US 10:01:08.39 


Top Female Finisher - Overall
Place Name             Bib Age Overall Gender Location             Time        
===== ================ === === ======= ====== ==================== =========== 
1     Rose Grant       170 38  3       F      Columbia Falls MT US 9:28:04.95  
2     Genevieve Thomas 159 39  28      F      Whitefish MT US      13:22:50.30 
3     Jamie Ritter     160 28  32      F      Butte MT US          14:21:42.83 


Male Juniors 19 and Under
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time        
===== ============= === === ======= ====== ====================== =========== 
1     Max Kluck     117 16  1       M      Butte MT US            8:57:16.02  
2     Sean Murphree 155 16  12      M      MissoulaMissoula MT US 11:26:22.01 


Male 20 to 49
Place Name              Bib Age Overall Gender Location       Time       
===== ================= === === ======= ====== ============== ========== 
1     Carter Hall       113 24  2       M      Bozeman MT US  9:19:16.11 
2     Daniel Dean Mazza 109 28  4       M      Missoula MT US 9:50:11.67 
3     Adam Farabaugh    103 32  5       M      BOZEMAN MT US  9:56:13.03 


Male Masters 50+
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time        
===== ============== === === ======= ====== ====================== =========== 
1     William Snider 134 54  17      M      Helena MT US           11:42:11.07 
2     Dave Wilding   131 50  20      M      Idaho Falls ID US      12:30:45.01 
3     Kenneth Jones  114 52  25      M      Garden CityBoise ID US 12:52:22.98 


Female 20 to 49
Place Name             Bib Age Overall Gender Location             Time        
===== ================ === === ======= ====== ==================== =========== 
1     Rose Grant       170 38  3       F      Columbia Falls MT US 9:28:04.95  
2     Genevieve Thomas 159 39  28      F      Whitefish MT US      13:22:50.30 
3     Jamie Ritter     160 28  32      F      Butte MT US          14:21:42.83 

Additional results can be found at http://competitivetiming.com.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.